1. Nawóz z resztek kuchennych

Nawożenie ogrodu warzywnego nie musi oznaczać korzystania z drogich, chemicznych produktów. Można to zrobić samodzielnie, wykorzystując resztki kuchenne. Kompostowanie to naturalny proces, który przekształca odpady organiczne w bogaty w składniki odżywcze nawóz. Wystarczy założyć kompostownik na swoim podwórku i regularnie dodawać do niego resztki roślinne takie jak obierki owoców i warzyw, fusy z kawy czy liście herbaty. Ważne jest jednak, aby unikać dodawania do kompostu mięsa, ryb, produktów mlecznych oraz tłuszczów, które mogą przyciągać szkodniki.

Po kilku miesiącach kompost powinien być gotowy do użycia jako nawóz. Jest to doskonały sposób na poprawę struktury gleby oraz dostarczenie roślinom potrzebnych składników odżywczych. Kompost pomaga również zwiększyć zdolność gleby do retencji wody, co jest szczególnie ważne w czasie suszy.

2. Nawóz z trawy i liści

Innym rodzajem domowego nawozu jest mulcz, który można łatwo przygotować z trawy i liści. Mulczowanie to proces, który polega na pokrywaniu gleby warstwą organicznego materiału. Mulcz pomaga chronić glebę przed erozją, utrzymuje wilgoć oraz dostarcza roślinom składniki odżywcze.

Do stworzenia mulczu można wykorzystać koszone trawę oraz opadłe liście. Wystarczy je rozłożyć na powierzchni gleby wokół roślin. Mulcz nie tylko poprawia jakość gleby, ale również pomaga w walce z chwastami, które mają mniejszą szansę na rozwój pod warstwą mulczu.

3. Nawóz z gnojówki pokrzywowej

Ostatnim sposobem na domowy nawóz jest gnojówka pokrzywowa. Pokrzywa jest bogata w azot, potas i magnez – składniki niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

Aby przygotować gnojówkę pokrzywową, wystarczy zebrać młode pędy pokrzywy (bez kwiatów), umieścić je w wiadrze i zalać wodą. Po około dwóch tygodniach fermentacji gnojówka będzie gotowa do użycia. Pamiętaj jednak, aby przed użyciem gnojówki pokrzywowej rozcieńczyć ją wodą w proporcji 1:10.


Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.