Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie ogrodu? Kilka ważnych wskazówek

Ludzie decydują się na zakup domu z kilku powodów. Chodzi o ilość miejsca, swobodę, możliwość planowania przestrzeni życiowej oraz z uwagi na… ogród! Piękne otoczenie domu bez wątpienia może być powodem do dumy. Niestety w tym samym czasie wymaga od właściciela budynku uwagi. Rośliny trzeba pielęgnować i podlewać. Odpowiednie nawodnienie ogrodu to topowy priorytet!

Sposobów na odpowiednie nawodnienie ogrodu jest kilka. Podstawowy i najprostszy dotyczy ręcznego podlewania. Klomby kwiatowe spokojnie można podlewać przy użyciu dużej konewki. Metoda ta nie sprawdzi się jednak w przypadku trawy czy drzew. Jak zająć się nimi? Wystarczy zamontować na zewnątrz domu dodatkowy kran, podłączyć do niego długi szlauch, a na jego końcu zamontować specjalny pistolet lub zraszacz. Zraszacz będzie działał automatycznie. Wystarczy go jedynie przestawiać z miejsca na miejsce, aby zasięgiem objął całą działkę. Pistoletem jednak możecie skupić się szczególnie na tych punktach, które potrzebują najwięcej wody.

 

Odpowiednie nawodnienie ogrodu – postaw na automatykę!

Zdecydowanie największą zaletą wykorzystywania szlaucha z pistoletem lub zraszacza jest niska cena. Wąż ogrodowy wraz z pistoletem można kupić w markecie budowlanym już za 100 złotych. Główną wadą okazuje się czas wymagany przez odpowiednie nawodnienie ogrodu w sposób manualny. Co mają zatem zrobić osoby, które nie chcą się zajmować podlewaniem samodzielnie? Gospodarz w takim przypadku może pomyśleć o automatyzacji całego procesu. W jaki sposób? Wystarczy przejrzeć systemy nawadniania ogrodu i zdecydować się na jeden z nich. Dzisiejsza oferta tego typu rozwiązań jest naprawdę szeroka. Właścicielowi domu uda się zatem bez problemu znaleźć optymalne rozwiązanie.

Systemy nawadniania ogrodu mają serię zalet. Na listę wpisuje się wygoda użytkowania, oszczędność czasu, automatyzm działania i bardziej precyzyjne planowanie procesu podlewania. Systemy projektuje się w taki sposób, aby więcej wody docierało do bardziej obsadzonych rejonów ogrodu. Do wad zaliczyć można przede wszystkim mało konkurencyjną cenę i fakt, że system lepiej montować w ogrodzie, który dopiero jest tworzony. W ogrodzie zasadzonym kilka lat wcześniej, ukrycie pod ziemią elementów układu nawadniającego staje się problematyczne i będzie oznaczać konieczność zniszczenia niektórych roślin czy chociażby części trawy.

 

Dwa dominujące systemy nawadniania ogrodu

Na rynku dominują przede wszystkim dwa systemy nawadniania ogrodu. W pierwszym po terenie wokoło domu rozkładane są zraszacze. Te o zaprogramowanej porze wysuwają się z ziemi i zraszają otaczający je teren. W drugim pod ziemią montuje się linię kroplującą, która od strony korzeni dostarcza wodę do roślin i trawy. Odpowiednie nawodnienie ogrodu już dawno przestało być opierane wyłącznie o zestaw rur i prosty sterownik. Dziś to zaawansowany układ, który jest w stanie badać wskaźnik wilgotności w ogrodzie, wykrywa zbliżające się opady deszczu czy zarządza porami, w których uruchamiane jest nawadnianie.

Odpowiednie nawodnienie ogrodu w wersji automatycznej nie jest tanie. Ceny tego typu rozwiązań zazwyczaj oscylują w granicy kilku tysięcy złotych. W tą kwotę wliczony jest jednak spersonalizowany projekt dedykujący systemy nawadniania ogrodu to konkretnego terenu wokoło waszego domu. Cena zawiera planowanie elementów nawadniających, rozplanowanie zraszaczy wraz z ustaleniem odległości między nimi, podzielenie ogrodu na sekcje oraz wykonanie i ustawienie instalacji.

Powiązane wpisy