Rośliny do pokoju dziecka – jakie wybrać?

Zastanawiając się, jakie rośliny do pokoju dziecka najlepiej wybrać, należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie są bezpieczne. Niektóre rośliny doniczkowe są trujące i absolutnie nie powinny znajdować się w zasięgu dziecięcych rączek.

Rośliny do pokoju dziecka – bezpieczeństwo przede wszystkim

Często nie zdajemy sobie sprawy, że popularne rośliny, takie jak fikus, monstera czy filodendron, zawierają trujące dla zwierząt i ludzi substancje. Dlatego jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, należy bezwzględnie usunąć doniczki z niebezpiecznymi roślinami. Konsekwencje zbagatelizowania tematu mogą być bardzo przykre, a nawet tragiczne. Trujące rośliny powodują biegunki, problemy z układem pokarmowym, a nawet uszkodzenia wątroby czy nerek.

Wybierając rośliny do pokoju dziecka zadbajmy też o to, aby znajdowały się w stabilnych donicach, których nie da się zrzucić albo wybierajmy lekkie, plastikowe, które spadając nie spowodują obrażeń. Pamiętajmy także, aby nie wybierać gatunków, które mają ostro zakończone liście, jak np. dracena czy juka. Wykluczone są także kaktusy. Jakie cięte kwiaty do pokoju dziecka się nie sprawdzą? Z pewnością intensywnie pachnące, takie jak lilia, hiacynt czy jaśmin. Mogą powodować nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie i problemy z zasypianiem

Jakie kwiaty do pokoju dziecka będą odpowiednie?

Rośliny ocieplają pokój, dodając mu uroku i ciesząc oko zielenią czy kwitnącymi pąkami. Jeśli lubimy rośliny kwitnące i chcielibyśmy, aby maluch też mógł się nimi cieszyć, na całe szczęście mamy z czego wybierać. Miejsce pierwsze z pewnością zajmuje gerbera, która jest wdzięcznym w pielęgnacji kwiatem o różnorodnych kolorach. Kwitnie przez całą wiosnę i lato, a dodatkowo oczyszcza powietrze w pokoju. Myśląc o tym, jakie kwiaty do pokoju dziecka będą odpowiednie, z pewnością warto wziąć pod uwagę niedocenianą i przez to stosunkowo rzadko spotykaną w polskich domach peperomię. Kwitnie w okresie letnim białymi kwiatkami na długich łodygach, w pozostałe miesiące zachwyca sercowatymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Podobnym wyborem jest zielistka, która także kwitnie na biało, do tego posiada charakterystyczne liście z jasną obwódką. W pokoju dziecka dobrze sprawdzi się także trzykrotka.

Rośliny do pokoju dziecka oczyszczające powietrze

Odpowiedź na pytanie, jakie kwiaty do pokoju dziecka wybrać, może być także determinowana naszymi możliwościami czasowymi. Większość kwitnących roślin, takie jak wymienione powyżej, wymaga nawożenia i pamiętania o zabiegach pielęgnacyjnych. Tymczasem istnieje szereg roślin, najczęściej nie kwitnących, które nawet pozostawione same sobie świetnie sobie poradzą w dziecięcym pokoju, a na dodatek będą pozytywnie oddziaływać na atmosferę w pomieszczeniu. W ten sposób działa na przykład bluszcz, który jeśli będzie miał odpowiednie stanowisko, nie będzie powodował wiele zachodu, a usunie nawet do 60% toksyn z powietrza. Wymieniona już wcześniej zielistka absorbuje formaldehyd, tlenek węgla, a nawet opary z benzyny. Bez nawożenia może jednak nie kwitnąć. Niedoceniana dzisiaj paprotka to naturalny nawilżacz powietrza, świetny do pokoju astmatyka i małego alergika.

Rośliny jadalne dla małego ogrodnika

Starsze dzieci mogą docenić przyjemność płynącą z własnoręcznej pielęgnacji roślin. Razem z maluchem można posadzić zioła, które nie tylko będą dawać satysfakcję z uprawy, ale także przydadzą się w kuchni i poszerzą kompetencje smakowe dziecka. Najmniej wymagająca i szybko rosnąca jest rzeżucha. Równie wdzięczne w pielęgnacji są znane z włoskich potraw bazylia i oregano. Można pokusić się także o zasadzenie szczypiorku czy zielonej cebulki, należy jednak mieć na uwadze to, że jeśli dziecko zje ich zbyt dużo, może mieć problemy żołądkowe. Trudniejszy w uprawie jest rozmaryn i cząber, ale można spróbować dać im szansę, jeśli kupimy gotowe w doniczkach. Dla dzieci, które wciągnęło ogrodnictwo, z pewnością wielką atrakcją będzie hodowane drzewka z pomidorkami cherry.

Powiązane wpisy