Rodzaje kominków do salonu

Kominek to jeden z elementów wystroju wnętrza, który nigdy nie wyjdzie z mody. Sprawdza się on jako dekoracja salonu od wielu już lat. Aktualnie coraz częściej pojawia się w innych pomieszczaniach, ale w tym artykule skupimy się na salonie. Jaki kominek do salonu będzie najlepszy? Postaramy się doradzić w tej kwestii!

 

Jaki kominek do salonu wybrać?

Wybierając kominek, trzeba pamiętać nie tylko o dopasowaniu go do wnętrza, ale szczególnie istotne jest uświadomienie sobie, jakie będzie jego zadanie. Czy będzie wyłącznie ozdobą, czy może będzie też pełnił funkcję grzewczą? Kiedyś to palenisko właśnie było położone w centrum każdego domu – zarówno jako miejsce gotowania i przyrządzania posiłków, jak i forma ogrzewania całego domu. Z upływem lat postanowiono go upiększyć, modyfikując kształty paleniska, które ewoluując, dopasowywało się do wnętrza. Rodzaje kominków do salonu mogą zatem zgrywać się z całym mieszkaniem i być nie tylko źródłem ciepła, ale też ozdobą. Początkowo na eleganckie obudowy kominkowe mogli pozwolić sobie tylko bogacze – aktualnie obudowy na przykład z marmuru są dostępne dla każdego. Formy wykończenia są bardzo różne – podobnie jak wkłady. Znajdą się rozwiązania i dla drewnianej chatki, i dla minimalistycznego wnętrza.

 

Rodzaje kominków do salonu – który wybrać?

Jeśli zależy nam na funkcji grzewczej, warte uwagi są tradycyjne kominki z zamykanym wkładem, natomiast jeśli chcemy raczej udekorować salon, wystarczy kominek z instalacją otwartą. Takie rozwiązanie nie zapewni świetnego ogrzewania, ponieważ straty ciepła przy otwartym przewodzie kominowym są bardzo duże. Również paliwo spala się w takim kominku o wiele szybciej. Kominki otwarte robi się z piaskowca lub cegieł różnego rodzaju. Wykończenie takiego kominka można wykonać z licznych materiałów, dlatego też łatwo dopasować jego wygląd do salonu – niezbędne będzie zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem iskier w formie ekranu. Jaki kominek do salonu wybrać, jeśli chcemy zatroszczyć się też o funkcję grzewczą? Zamknięty wkład kominowy spełni to zadanie -szczególnie wersje połączone z powietrznym systemem ogrzewania lub z płaszczem wodnym. Dzięki niemu ogrzejemy budynek czy nawet podgrzejemy wodę. Kominki tego typu są bezpieczniejsze niż otwarte, nie muszą posiadać ekranu zabezpieczającego, ale mogą prezentować się równie dobrze. Fronty mogą być wykonane z wielu materiałów dopasowanych do wnętrza – a w wielu przypadkach także składowany opał może prezentować się dobrze dzięki specjalnej wnęce.

 

Propozycje do każdego salonu

Rodzaje kominków do salonu to także inne możliwości. Kiedy nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, dobrym wyborem będą kominki wolnostojące, czyli kozy. To niedrogie rozwiązanie, które dodatkowo nie wymaga remontu czy przebudowy. Liczne propozycje pozwolą z pewnością wybrać coś dopasowanego stylistycznie. W tym wypadku również trzeba się zastanowić nad instalacją. Nie mamy tego problemu, stawiając na kominek elektryczny. Dodatkowa zaleta to czystość, ponieważ kominek tego typu potrzebuje tylko źródła prądu – spada też zagrożenie. Kiedy bliska naszemu sercu jest ekologia, dobry wybór to biokominek. Zasilany biopaliwem jest równie wygodny i bezproblemowy co kominek elektryczny, zatem możemy ustawić go w dowolnym miejscu. Nie ogranicza to aranżacji wnętrza, a wręcz ja ułatwia – zaletą jest także wiele dostępnych wzorów. Szklane, stalowe, a nawet takie przenośne czy z olejkami eterycznymi – taki kominek to prawdziwa przyjemność! Komfortowe rozwiązanie to także kominek gazowy, który podłączony do instalacji działa na pilota. Nie ma tutaj również bałaganu, a koszt to wyłącznie cena gazu. Rodzaje kominków do salonu jak widać są rozmaite – jaki z nich wybierzemy? Decyzja należy do nas!

Powiązane wpisy