Czy połączenie kuchni z salonem to dobry pomysł?

Z jednej strony rozwiązanie komfortowe, z drugiej – są pewne niedogodności. Łączenie kuchni z salonem to niezły pomysł, jednak przed jego realizacją warto mieć na uwadze pewne kwestie, które po zamieszkaniu we wnętrzu mogą być uciążliwe. Czy kuchnia otwarta na salon jest zatem godna uwagi?

 

Połączenie kuchni z salonem – plusy

Kuchnia połączona z salonem to idealne rozwiązanie, gdy zależy nam na większej przestrzeni. Ten pomysł jest godny uwagi w mieszkaniach o niewielkim metrażu, w których brakuje oddechu i wydają się zagracone. Dlatego też połączenie tych dwóch pomieszczeń jest dobrym rozwiązaniem, bo zyskują na tym i salon, i kuchnia, w których można znacznie wygodniej urządzić i rozplanować położenie sprzętów. Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, dzięki któremu znacznie przyjemniej i wygodniej się gotuje. Warto też pomyśleć o tym połączeniu, kiedy nie dysponujemy oknem w kuchni. Będzie ona ciemna i nieprzytulna – a tego na pewno chcemy uniknąć. Na pewno zaletą połączenia kuchni i salonu jest oszczędność miejsca – możemy przeznaczyć je na dodatkowe miejsca do przechowywania czy nawet kolejne pomieszczenie. Sprawia to także, że automatycznie potrzebujemy mniej korytarzy, co jest znacznie wygodniejsze. Plusem na pewno jest to, że w przypadku takiego rozwiązania dbamy bardziej o porządek. Nie tylko sprzątając i troszcząc się, by goście nie wpadli w przerażenie, ale także wybierając sprzęty do zabudowy czy inne rozwiązania, które uczynią kuchenne akcesoria niewidocznymi. Nie zatoniemy w morzu bibelotów, zawsze chowając niezbędne akcesoria do odpowiedniej szuflady. Kuchnia wygląda przez to o wiele lepiej – fronty możemy dopasować do kolorystyki i stylu całego mieszkania, co sprawia, że całe wnętrze urządzone jest spójnie i efektownie.

 

Kuchnia otwarta na salon – minusy

Salon to miejsce relaksu, odpoczynku. Jeśli chcemy ten punkt widzenia zachować, warto zastanowić się nad ułożeniem mebli. W końcu podczas leżenia po obiedzie i odpoczywania może nam przeszkadzać patrzenie na brudną stertę naczyń czy nieposprzątane resztki. Dotyczy to także wizyt gości – kuchnia otwarta na salon wymaga od nas zachowania czystości i porządku. Można to obejść, stawiając kanapę czy komplet wypoczynkowy tyłem do kuchni, ewentualnie warto mieć na uwadze, że meble mogą także pełnić funkcję podziału pomieszczenia. Polecamy w tym celu lekkie meble czy ażurowe półki, które nie zagracą wnętrza, ale za to optycznie je podzielą. Zasłonięty na przykład za pomocą barku czy bufetu blat prezentuje się, nawet brudny, znacznie lepiej niż całkowicie otwarty na salon. To dobre rozwiązanie – nawet jeśli salon jest uporządkowany, zabałaganiona kuchnia powoduje, że całe mieszkanie sprawia takie wrażenie. Dlatego też dobrym pomysłem jest optyczny podział. Oczywiście w cenie jest w tym wypadku także częste sprzątanie. Połączenie kuchni z salonem to także gwarancja kuchennych aromatów w całym mieszkaniu. Dobrej jakości okap może załatwić sprawę, ale nie dość, że nowoczesne i wydajne zajmują sporo miejsca, to niekiedy nie jesteśmy w stanie zapanować nad zapachami z kuchni i musimy liczyć się z tym, że czuć je będziemy także w salonie. Istotny jest także dobór sprzętów kuchennych – głośna zmywarka może sprawić, że oglądanie filmu w salonie stanie się nie do zniesienia.

 

Jak sprawnie połączyć kuchnię z salonem?

Połączenie kuchni z salonem jest dobrym pomysłem, jeśli kuchnia znajduje się w okolicy drzwi wejściowych. Ogranicza to przechodzenie ze śmieciami czy zakupami przez cały salon, zwłaszcza gdy pojawili się goście. Podobnie ma się sprawa w zakresie spożywania posiłków – miejsce przeznaczone do tego celu także powinno być możliwie blisko kuchni, aby za każdym razem nie pokonywać całego mieszkania z gorącymi potrawami. Wygoda przede wszystkim – we własnym mieszkaniu to priorytet. Warto mieć to na uwadze, by nie pożałować połączenia kuchni z salonem i zawsze czuć się komfortowo w swoich wymarzonych czterech ścianach. Bezcenna okaże się porada od sprawdzonego architekta lub inspiracje z internetu – kuchenna wyspa, meble i sprzęty w tej samej kolorystyce, eleganckie szafki i porządek w całym mieszkaniu – finalnie połączenie kuchni z salonem wychodzi na plus, pod warunkiem, że zostaje dobrze zrealizowane. A tego życzymy każdemu! Niech się dobrze i komfortowo mieszka, bez względu na decyzję, w swoim wymarzonym domu!

Powiązane wpisy