Jaki materac do łóżka wybrać?

materac do łóżka

Człowiek w trakcie doby poświęca 7-8 godzin na sen, tym samym spędza 1/3 część swojego życia w łóżku. Skoro już wiesz, że tyle czasu jesteś z nim związany, nie zapomnij o dobrze dobranym materacu. Czym się kierować, na co zwracać uwagę, jaki rodzaj wybrać?

Prawidłowo dobrany materac powinien być dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki temu, masz realny wpływ na zdrowy kręgosłup, postawę ciała i poprawę samopoczucia. Niestety, w tym przypadku nie skorzystasz z polecenia znajomych. Materac jest tego rodzaju produktem, który wymaga dopasowania i samodzielnego sprawdzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Kluczowym wyznacznikiem doboru materaca jest waga. W oparciu o ten czynnik wprowadzono stopnie twardości materacy. Im lżejsza jest osoba, tym miększy materac powinna wybrać.

Wyróżniamy następujące stopnie twardości.

 • H1 (materac bardzo miękki) – przeznaczony dla tych, których waga ciała nie przekracza 60 kg, swoje zastosowanie znajdzie w łóżeczku dziecięcym;
 • H2 (materac miękki) – stworzony dla osób, których waga mieści się w przedziale 60-80 kg,
 • H3 (materac średnio-twardy) – przeznaczony dla osób o wadze 80-100 kg;
 • H4 (materac twardy) – zaprojektowany z myślą o osobach ważących ponad 100 kg;
 • H5 (materac o największym stopniu twardości) – przeznaczony dla osób o pokaźnej tuszy. Rzadko spotykany w ofercie handlowej, najczęściej wykonany z maty kokosowej.

Waga nie zawsze jest adekwatnym wyznacznikiem wyboru materaca. Przykładowo: osoba o wadze 60 kg i wzroście 158 cm nie powinna wybrać takiego samego materaca, co osoba o tej samej wadze i wzroście 180 cm. Sugerując się tylko stopniami twardości, powinniśmy zakupić materac miękki dla obu osób, co jest błędem. Twardość materaca to kwestia indywidualna, a więc może okazać się, że dla osoby o wzroście 180 cm materac jest zbyt miękki.  Punkt nacisku na materac inaczej się rozłoży niż w przypadku osoby niższej.

Ważną rolę odgrywa także liczba stref twardości, która dzieli materac na specjalne obszary. Każda z nich różni się wytrzymałością, co pozwala na podpieranie newralgicznych miejsc w ciele człowieka (stóp, łydek, ud, bioder, lędźwi, szyi oraz głowy). Na rynku istnieją materace 1-,3-,5-, a nawet 7-strefowe. Im więcej stref posiada materac, tym lepiej.

Twoja pozycja podczas snu ma wpływ na wybór materaca. Jeżeli częściej śpisz na boku, wybierz miękki model, a jeśli układasz się na wznak lub śpisz na brzuchu – postaw na twardszy.

Duże znaczenie przy wyborze twardości materaca mają ewentualne schorzenia kręgosłupa. Jeżeli jesteś osobą, dla której najważniejsze jest zdrowie, skonsultuj z ortopedą wybór materaca przed zakupem.

Rodzaje materacy: sprężynowe czy piankowe?

Materace różnią się od siebie materiałem, właściwościami i przeznaczeniem.

 1. Materace sprężynowe

Na rynku dostępne są dwa rodzaje materacy sprężynowych.

 • Materace kieszeniowe zbudowane z gęsto rozmieszczonych sprężyn, gdzie każda pojedyncza sprężyna osłonięta jest materiałowym workiem. W materacach kieszonkowych sprężyny pracują niezależnie od siebie. Pozwala to na punktową sprężystość materaca, który ugina się jedynie w miejscu nacisku. Tego typu materace sprawdzą się u par. Nacisk jednej osoby, nie zaburzy komfortu drugiej. Sprężyny układane są w strefy twardości, które dopasowują się do anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Materace kieszeniowe zalecane są osobom preferującym spanie na boku, jak i na plecach. Przykłady takich materacy znajdziesz tutaj: https://beds.pl/meble-do-sypialni/materace-kieszeniowe
 • Materace bonelowe charakteryzuje sprężystość progresywna – wysoki stopień elastyczności sprężyn. Przy niewielkim nacisku, sprężyny reagują małym oporem i na odwrót. W odróżnieniu od materacy kieszeniowych, w materacach bonelowych wszystkie sprężyny są połączone. Świetnie sprawdzą się na pojedynczych łóżkach. Osoby cięższe bez obaw mogą wybrać tego typu materac. Nacisk, który zostanie wywarty na niego, nie skupi się w jednym miejscu, a rozłoży na całym obszarze.

 

 1. Materace piankowe

Materace piankowe dzielimy w zależności od rodzaju użytej pianki na materace z pianek poliuretanowych oraz lateksowe.

 • Materac z pianki wysokoelastycznej jest idealnym podparciem dla całej sylwetki. Zalecany jest osobom mającym skrzywienia kręgosłupa (kifozę, lordozę, skoliozę). Materace tego rodzaju wykonane są z pianek antyalergicznych.
 • Materac z pianki termoelastycznej dopasowuje się do kształtu ciała i pozycji w jakiej leżymy. Pianka odkształca się pod wpływem temperatury ciała oraz wagi. Przez swoje dopasowanie odciąży biodra i kręgosłup
 • Materac lateksowy wykonany jest z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Jest najbardziej bezpiecznym wyborem dla alergików uczulonych na roztocze. Nie gromadzi dużej ilości kurzu, przez co na jego powierzchni nie rozwijają się mikroorganizmy. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na lateks. Wówczas, możesz wybrać materac wykonany z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej.

Jeżeli chcesz, aby jakość twojego snu poprawiła się i marzysz aby wstać mając dobre samopoczucie, poświęć swój cenny czas na wybór materaca. Twój kręgosłup ,,odwdzięczy się” za to, co dla niego robisz. Prawidłowo dobrany materac to inwestycja na lata!

Powiązane wpisy