Łóżka drewniane – czy warto?

łóżko drewniane

Drewniane łóżko kojarzy się z klasyką, ale tak naprawdę dopasuje się także do nowoczesnych wnętrz. W sklepie spotkasz meble z drewna litego lub klejonego – czym się różnią i właściwie dlaczego  drewniane łóżka mają tylu zwolenników?

Czy łóżka z drewna litego są lepsze od tych z drewna klejonego?

Łóżka z drewna litego uznaje się za szlachetniejsze i bardziej naturalne od mebli wyprodukowanych ze sklejek. Czym się różnią? Te pierwsze powstają z jednorodnego, wysokogatunkowego drewna, które później poddaje się starannej impregnacji. Ostatnia część jest bardzo ważna, by zachować naturalne właściwości surowca. Co ciekawe, nazewnictwo tych mebli jest ściśle uregulowane. Dlatego jeśli spotkasz „dębowe łóżko lite”, masz pewność, że każdy jego element wykonano właśnie z dębu.

Meble klejone wyglądem bardzo przypominają lite, jednak zupełnie inaczej się je produkuje. Do wyrobu takiego łóżka wykorzystuje się kleje, lakiery i farby, czyli sztuczne materiały. Jeśli jesteś alergikiem, mogą Cię uczulać – zwłaszcza w nocy.

Łóżka z drewna litego – wytrzymałe i unikatowe

Drewno wysokiej jakości – a właśnie z takiego wykonuje się łóżka lite – ma naturalną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego, jeśli odpowiednio o nie zadbasz, zachowa nieskazitelny wygląd przez lata. Dodatkowo, duże zarysowanie możesz łatwo usunąć za pomocą szlifierki, co jest niemożliwe w przypadku drewna klejonego.

Łóżka z drewna litego z pewnością cechuje oryginalność. W końcu każde drzewo ma unikatowy, jedyny układ słojów, które pięknie eksponuje się na poszczególnych elementach mebla. Dlatego też drewniane łóżka do sypialni są tak popularne – a zarazem drogie – w sklepach z antykami.

Co zrobić, by utrzymać wygląd drewnianego łóżka do sypialni?

Jeśli chcesz cieszyć się szlachetnym wyglądem łóżka przez wiele lat, musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji. Wybieraj zawsze środki przeznaczone do drewna – najlepiej dopasuj też produkty do rodzaju drzewa, z jakiego wykonano mebel.

Łóżka z drewna litego wytrzymują uszkodzenia mechaniczne, ale są niezwykle podatne na zagrożenia naturalne. Ich wrogami są grzyby, pleśnie, mikroorganizmy i owady. Dlatego wymagają regularnej impregnacji.  W sklepach łatwo kupisz środki do zabezpieczenia litych mebli przed czynnikami biologicznymi, wodą oraz ogniem.

Przed impregnacją najlepiej wynieś łóżko na zewnątrz lub na balkon. Nanieś pędzlem preparat i pozostaw do wyschnięcia przez ok. 24 godziny. Pamiętaj przy tym, by rozprowadzać środek wzdłuż słojów, inaczej impregnat może się łuszczyć. Nałóż kolejną warstwę dopiero wtedy, kiedy poprzednia całkowicie wyschnie.

Drewniane łóżko to produkt, w którym piękno idzie w parze z trwałością. Dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości surowiec, aby posłużył Ci przez długie lata.

Powiązane wpisy