Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym?

Decyzja pomiędzy domem piętrowym a poddaszem użytkowym nie jest łatwa. To poważna kwestia, ponieważ wybór poddasze czy piętro decyduje o licznych kwestiach. Dzięki niej dom będzie wyglądał inaczej, zmieni się charakter wnętrza, powierzchnia kondygnacji, aż w końcu – koszty całej budowy. Nad czym się pochylić dokonując takiego wyboru?

 

Poddasze użytkowe zamiast piętra – tak czy nie?

Kiedy mamy niewielką działkę, a zależy nam na dużej powierzchni użytkowej domu, nie mamy innej możliwości jak tylko wybudować dwukondygnacyjny dom. Niekiedy jego wysokość jest odgórnie ustalana przez plan miejscowy – w takim wypadku nie mamy innej możliwości, jak tylko zastosować się do przepisów. Wybierając poddasze czy piętro, najważniejszą kwestią są nasze preferencje – dwie kondygnacje przydadzą się, kiedy chcemy dokonać podziału na część ogólnie dostępną na dole i prywatną na górze. Jaka to będzie kondygnacja – zależy tylko od nas – różnice między domem piętrowym a domem z poddaszem użytkowym są znaczące. Pierwsza kwestia dotyczy kwestii gustu. Jeśli dla Ciebie wymarzony dom ma spadzisty dach z czerwonej dachówki, to odpowiednim rozwiązaniem jest dom z poddaszem użytkowym. Dla wielu osób jest on ładniejszy, kojarzy się z wiejskim domkiem, jest swojski i klasyczny. W przypadku domów piętrowych bliżej im do miejskiego krajobrazu – w końcu kamieniczki czy miejskie wille miały płaskie dachy i piętra. Rodzima wersja tego domku to jednak pozbawione urody sześciany-klocki o dachu w kształcie koperty. Na poddaszu bardzo ładnie komponują się okna dachowe, które są bardzo funkcjonalne i nieźle się prezentują. Na szczęście te czasy już za nami, a dom piętrowy nie musi już być kostką szpecącą krajobraz. Dachy o mniejszym spadzie są popularne za granicą, na przykład w Niemczech i zdecydowanie nie są tam szpecącą formą. Wybierając poddasze czy piętro, musimy jednak pamiętać, że nie mamy do wyboru wyłącznie wiejskiego dworku i brzydkiej kostki. Proponowane przez architektów projekty to o wiele, wiele więcej.

Poddasze czy piętro – wątpliwości

Obie opcje mają oczywiście plusy i minusy. Decyzja, którą podejmiemy, zaważy nie tylko na wyglądzie budynku i temu, jak wkomponuje się w otoczenie, ale także na cenie całej budowy oraz wygodzie i komforcie jego zamieszkania. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, najlepiej dokładnie rozważyć, czy poddasze użytkowe zamiast piętra jest lepszym pomysłem niż piętro. Kluczowa kwestia to powierzchnia użytkowa – najlepiej zadać sobie pytanie, jakiej powierzchni potrzebujemy na parterze, a jakiej na kondygnacji. Wybierając poddasze użytkowe, musimy przygotować się na rozmieszczenie bazujące na większym parterze ze znaczącym obszarem dziennym czyli kuchnią, salonem, łazienką, gabinetem oraz na mniejszej kondygnacji przeznaczonej na sypialnie, czyli sferę prywatną. Różnica pojawi się, jeśli w budynku zostanie umieszczony garaż lub gdy na parterze zostanie umieszczona sypialnia. Kiedy natomiast naszym celem jest więcej pomieszczeń na górze, czyli pokój do pracy i kilka sypialni, a także pusta przestrzeń nad salonem, powinniśmy zastanowić się nad domem piętrowym. Wykluczenie spadzistego dachu umożliwi zaoszczędzenie miejsca.  Stawiając na dom z poddaszem, zapewniamy więc sobie większy parter, natomiast jeśli chcemy mieć tyle samo miejsca na obu piętrach, to lepiej wybrać dom piętrowy.

 

Działka ma znaczenie

Rozważając kwestię „poddasze użytkowe zamiast piętra”, musimy wziąć pod uwagę działkę, którą mamy do dyspozycji. Najlepiej zdecydować chociaż w przybliżeniu jaką powierzchnię domu planujemy wybudować. Gdy powierzchnia, którą możemy zabudować jest bliska połowie powierzchni domu, mamy poważną sprawę do rozważenia. Wraz z zabudowywaniem działki zmniejsza się nasz ogród – jeśli nie ma to dla nas znaczenia, nie ma problemu. Jeśli jednak wolimy większy ogród, to dom piętrowy jest najlepszym rozwiązaniem. Dla większych działek, w przypadku których i tak zostaniemy ze sporym obszarem przeznaczonym na ogród, wystarczający będzie dom z poddaszem użytkowym.

 

Co w naszym domu?

Zapomnieć nie można także o kwestii aranżacji. Decydując pomiędzy poddaszem a piętrem musimy ustalić, jakie wnętrza chcemy posiadać na drugiej kondygnacji. Poddasze to specyficzna kondygnacja – dla jednych przytulna i zaciszna, ułatwiająca skupienie się i dająca poczucie bezpieczeństwa. Pochyłości dachu dla jednych dają specyficzne uczucie spokoju, a innym kojarzą się z ciasnotą. Na uwadze należy też mieć to, że wykończenie poddasza, pochyłych ścian i trudno dostępnych szczytów nie jest łatwe i zabiera więcej czasu niż przygotowanie do zamieszkania piętra o kątach prostych. Nie jest też łatwo z aranżacją – wiele rzeczy na poddasze trzeba robić na zamówienie, niezbędna jest pomysłowość i kreatywność – jeśli chodzi o dom piętrowy, takie problemy nie istnieją, o ile nie mamy wyjątkowych wymagań. Jeśli klimat poddasza i jego urządzanie nam odpowiada, śmiało. Decyzja należy tylko do nas. Poddasze czy piętro? Najważniejsze, by się komfortowo mieszkało!

Powiązane wpisy